Představte si situaci, že vám právě skončil dlouhý den v práci, nebo ve škole, jste doma, sedáte si ke svému vymazlenému hernímu PC a s neskonalou chutí zapínáte svou oblíbenou, multiplayerovou hru s představou, jak se zase jednou pořádně vyřádíte. Není to nádherná přestava? Všichni ji zbožňujeme. Jenže ouha, na Steamu není nikdo ze známých online, nebo hrajou něco, o čem jste v životě neslyšeli, či ani slyšet nechtěli. Takže nezbývá, než se vrhnout do divokého víru nejrůznějších group/raid finderů, rychlých her a jiných PUGů. Po několika pokusech, kdy zjišťujete, že s partou, do které vás hra hodila byste nechtěli hrát ani Kloboučku, hop a proti vám stojí očividně domluvená skupina, která se s sadistickou potěchou dobře baví tím, že vás vraždí, hned jak se na mapě objevíte. Po několik pokusech a zjištěních, že vypnout a zapnout nepomáhá, odcházíte od počítače a jdete si radši otráveně pustit už dvakrát shlednutý díl seriálu, mumlajíce si něco o kreténech. S tou pokračující tendencí začínáte po pár dnech přemýšlet i nad reálným životem. Hrůzná představa, viďte? Jsme ale ještě tady my, a zkusíme vám ty opojné chvilky relaxu dopřát.

ICzA je internetovou herní komunitou, soustřeďující se na několik v současné době populárních titulů s velkým multiplayerovým potenciálem, které všemožně informačně podporuje a dává si tak za úkol vytvořit na české a slovenské scéně nekomerční, přátelské zázemí pro snadné navazování kontaktů se stejně zaměřenými hráči, pohodlné společné hraní, zlepšování se v jednotlivých titulech a v neposlední řadě o pořádnou porci zábavy. Páteří naší komunity jsou zkušení hráči, kteří pro vás budou vytvářet a organizovat takové multiherní prostředí, ve kterém se budete cítit dobře a do kterého se budete jistě rádi vracet. Propracované webové stránky plné novinek, návodů, vtipných článků a videí, robustní Teamspeak server, spravedlivý systém hodností, společný kalendář nabitý organizovanými akcemi jsou jen část toho, co vás může na této komunitě bavit. Základem jsou však lidé a na ty klademe ten hlavní důraz. Hráči přátelští, netoxičtí a nesobečtí, lidé kteří umějí pomoci a také ti, kteří nehodlají pouze obsah konzumovat, ale také jej tvořit a posouvat tak naši komunitu výše, mají dveře k nám doširoka otevřené.

Projděte si náš web, přečtěte si Kodex, kterým se řídíme, mrkněte na některé z dostupných textů. Zaujali jsme vás? Jste přesvědčeni, že si můžeme být vzájemně prospěšní? Zajímáte se o některou z námi podporovaných her? Chtěli byste se podílet na spoluvytváření komunity, která nemá menší ambice, než stát se tím největším a nejpohodovějším místem pro nadšené, neprofesionální hráče v českých a slovenských luzích a hájích?

V tom případě naleznete náš náborový formulář a jehož pravdivé a co nejúplnější vyplnění vás poprosíme a po vašem přijetí je jen na vás, jak se k členství v tomto spolku postavíte.

Vítejte v ICzA.

A zde jako malý bonus nabízíme interaktivní časovou osu s historií našeho spolku:

Preambule:

Mají-li být zásadními principy ICzA přátelské prostředí, dobrá zábava a kvalitní informace, pak nezbývá než vytýčit několik zásad, bez jejichž dodržování bychom skončili v hluboké a bezúčelné anarchii. Vymáhání těchto pravidel není samoúčelnou šikanou, žádný inteligentní člověk se jistě nechce bavit nebo sdílet prostor (třebaže digitální) s osobou, která by vědomě porušovala níže uvedené zásady.

A když máme kodex a pravidla, pak také bohužel potřebujeme i sankce. V ICzA je zaveden systém žluté a červené karty. Vedení může krom běžných metod jak moderovat projev členů komunity (napomenutí, editace příspěvku, dočasný mute, kick ze společné akce) uplatnit vůči členovi Žlutou kartu, a to na dobu 1-4 týdny. Zpolu s grafickým označením na fóru ICzA bude členovi sdělen i důvod a délka sankce, popř. obsah postihu (např. nemožnost psát na fórum po dobu trvání ŽK). Pokud v době držení žluté karty takovýto člen obdrží ještě druhou, pak je vyloučen z ICzA a všech souvisejících ingame herních skupin. Jednou vyloučený z ICzA znamená navždy vyloučený.

A nyní samotný kodex (kliknutím rozbal):

1. Nechovej se jako debil
Nezapomeň, že na druhé straně internetového připojení sedí také člověk. Chovej se tedy tak, jak by ses choval i v reálném životě a neříkej věci, které bys nebyl schopen říci druhému osobně do tváře. Naší nejvyšší prioritou je udržovat přátelské, dobře naladěné prostředí, nenič nám ho. Pokud se někdo chová jako debil vůči tobě, neeskaluj situaci tím, že budeš ještě horší. Pokud jsi s někým ve sporu, nebuď srab a s druhou stranou jej v rámci zachování výše uvedeného vyřeš soukromým způsobem. Cítíš-li se druhým poškozován a nevíš jak situaci vyřešit, oznam to vedení.
2. Nevystavuj nelegální či neetický obsah
Komunita ICzA se pochopitelně řídí zákony České republiky. Jakýkoliv rasistický, sexistický, či jinak nenávistně orientovaný obsah bude okamžitě odstraněn. Zároveň je přísně zakázano zobrazovat reklamy, autorsky chráněná díla, pornografii a další, za obecně zneklidňující považovaný audiovizuální materiál. Cokoliv z takto vystaveného bude automaticky potrestáno žlutou kartou!
3. Komunikuj smysluplně
ICzA nabízí spoustu možností jako mezi sebou komunikovat. Klíčem ke kvalitnímu zdroji informací je vhodná forma sdělení:
 • Nejdříve se správně identifikuj. Tvé komunitní jméno je značka, která tě bude provázet celou dobu tvého působení v ICzA, dobře si jej rozmysli. Jsi povinen jej používat v nezměněné podobě na komunitních stránkách i Teamspeak serveru a obecně se jím ve vnitřních i vnějších souvislostech s ICzA identifikovat. Nepokoušej se vystupovat pod jménem, kterým budeš popírat principy bodu jedna tohoto Kodexu - neprojde ti to. Potřebuješ-li si ze závažných důvodů své komunitní jméno změnit, proveď tak v nastavení svého účtu.
 • Chceš-li přispět hodnotnou informací, zjistit názor druhých či rozpoutat podnětnou diskuzi, použij fórum. Pro veřejné dotazy a připomínky směrem k vedení jednotlivých her použij příslušné vlákno v konkrétním herním subfóru.
 • Shoutbox na stránkách slouží jako informační nástěnka pro připomínání eventů, důležitých vláken na fóru, popřípadě k poskytnutí aktuální, ovšem dočasné informace.
 • Vedení ICzA si pomocí "Soukromých zpráv" (dále SZ) o uživatelskou podporu nepiš - nebude ti odpovězeno. Potřebuješ-li jakoukoli zpětnou vazbu od vedení komunity, použij webový Helpdesk, což je jediný oficiální systém podpory v ICzA. Pro řešení aktuálního problému či radu můžeš také využít help room na TSku (ovšem bez garance, pouze pokud někdo z vedení na TSku zrovna bude).
 • Chceš-li si nezávazně povykládat, použij příslušnou místnost na TSku nebo webový chat.
 • Chceš-li něco řešit s někým soukromě, použij příslušnou místnost na TSku (Pokec 1-3) nebo SZ na webu.
4. Jak přispívat do fóra
 • Nejdříve se rozhlédni kolem sebe a vyber obsahem a tématem odpovídající subfórum. Offtopic vlákna budou přesouvány, offtopic příspěvky budou moderovány. Než něco napíšeš, použij funkci hledat, zda daná problematika již nebyla řešena.
 • Piš o tom, čemu rozumíš a tak, aby to dávalo smysl.
 • Zkontroluj si po sobě, co jsi napsal, tvůj text je tvá vizitka.
 • Nebuď zbytečně vulgární.
 • Pokud se budeš pokoušet rozdmýchávat neúčelnou, provokativní debatu či vyvolávat spory, pak se nediv, že ti již na fórum přispívat nepůjde (žlutá karta).
 • Nekrm troly. Za prvé to nemá cenu, jelikož je to jejich záměr a za druhé se vystavuješ riziku, že začneš porušovat Kodex ICzA stejně jako oni.
 • Nespamuj na fóru. Příspěvky typu: "jj", "omg", ":)))", apod. nemají žádnou informační hodnotu a budou moderovány.
5. Jak se chovat na Teamspeaku
 • Stejně jako i v jiných komunikačních kanálech tak i zde platí zásada č. 1, násobená prvkem bezprostřednosti hlasového projevu.
 • Pokud jsi silně emoční jedinec, pak svůj projev na TSku nenabízej ostatním držením push-to-talk tlačítka.
 • Jestliže budeš v kuse nadávat, kňučet, křičet, stěžovat si či jinak obtěžovat spoluhráče, ztratíš právo hlasového projevu (mute).
 • Pokud máš pocit, že jsi intoxikován natolik, že bys inteligentní projev stejně nezvládl, pak se na TSko v tu chvíli ani nepřihlašuj (kick).
 • Začneš-li vůči spoluhráčům uplatňovat prvky toxického projevu, nebo elitářství spojeného s ponižováním a urážením ostatních, začni balit kufry (Žlutá karta)
6. Posiluj komunitu
Každý může k rozvoji ICzA něčím přispět a být tak užitečným a ceněným členem komunity. Například finančním darem, kvalitním projevem, nesobeckým přístupem, pěkným herním screenshotem, nebo sepsáním návodu či dobré rady. Pokročilejší pak nahraným videem či dokonce streamem. Všechny způsoby podpory a vytváření obsahu jsou silně podporovány, a proto se neboj přispět jakoukoliv iniciativou. Komunita je tak dobrá, jak kvalitní jsou její členové a pouhý konzument ICzA nikdy nikam neposune.
7. Respektuj ostatní
Všichni jsme jednou začínali, i ty. Pokud víš víc, než ten druhý, poraď mu. Jestliže vidíš, že herní projev druhého má zásadní nedostatky, citlivě nabídni své znalosti a zkušenosti. Pokud máš vyšší pravomoce než druhý, nesmíš jich za žádných okolností zneužívat. Jsi-li Veterán, pak jsi vzorem pro všechny ostatní - jednej tak. Jsi-li Člen, je tvou snahou být co nejprospěšnější, jsi-li Nováček, respektuj ostatní a snaž se pochopit principy a způsoby ICzA. A v neposlední řadě respektuj Game Mastery a komunitní ředitele - o jejich rozhodnutích se nediskutuje.

Závěrečná ustanovení:

Pokud nesouhlasíš s tímto Kodexem, nebo nemáš zájem takové zásady dodržovat, neodesílej prosím přihlašovací formulář, zdržuješ tak sebe i nás. Kodex platí pro všechny bez výjimky, včetně vedení ICzA. Kodex je účinný datem vydání na webu icza.cz. Jakákoliv změna pravidel vyhrazena. Nezapomeň, že členství v ICzA je privilegium, ne právo.

Příjemnou zábavu.

Vítej kolego či kolegyně!

Vzhledem k tomu, že možná nejsi úplně znalý toho, jak to v takové internetové komunitě probíhá, nabízím Ti tedy zde malý návod a takový informační rozcestník, který ti pomůže se zde v ICzA rozkoukat.

 • Zaregistrován na stránkách jsi, náborový formulář ti byl schválen. Tvůj první krok by měl směřovat do Tvého profilu - úplně nahoře vpravo od loga: Profile → Profile → About me → Edit a doplň si zde své Bio a také vlož svůj profilový obrázek (175x175px). Zároveň pokud již hraješ některou z her, která podporuje tvorbu charakterů, vyplň si jej v záložce Characters.
 • Teď skoč na fórum do tohoto vlákna, kde se můžeš představit ostatním a prásknout na sebe něco zajímavého.
 • Předpokládám, že náš Kodex jsi již četl a vzhledem k tomu, že jsi jej v náborovém formuláři odsouhlasil, tak jej přeskočíme.
 • Nyní budeš potřebovat zprovoznit hlasového klienta pro náš TeamSpeak server. Jsi-li v tomto směru úplný nováček, pak zavítej nejdříve zde, kde se seznámíš se základy (a případnými způsoby, jak požádat o pomoc) a hned jak se ti povede synchronizace, mrkni ještě tady, abys věděl, jak naše TSko funguje.
 • Tak, máš hotový profil, funkční TSko a první příspěvek na fóru. Co teď? Určitě se podívej do té části fóra, která tě nejvíce zajímá, mrkni se na kalendář akcí, skoč na TSko jestli zrovna někdo něco nehraje, nebo jen na kus řeči a hlavně, dobře se bav.
NoticeNotices